top of page
lebenhonigbiene.jpg

Tajemnice roju

PszczoÅ‚y miodne wyksztaÅ‚ciÅ‚y wyjÄ…tkowÄ… organizacjÄ™ pracy i strukturÄ™ rodzinnÄ… co powoduje, że pracujÄ… w niespotykanej harmonii. Pszczela rodzina to jeden zÅ‚ożony organizm, jego elementy tworzÄ… nierozerwalnÄ… więź. PszczoÅ‚a miodna nie może żyć poza rojem (oznacza to dla niej Å›mierć), każda ma precyzyjnie okreÅ›lonÄ… rolÄ™ i zakres obowiÄ…zków w mechanizmie nastawionym na przetrwanie rodziny. DÅ‚ugość życia jest także jasno okreÅ›lona. Na dÅ‚ugość życia pszczoÅ‚y wpÅ‚ywa kilka czynników. Najważniejsza jest peÅ‚niona rola (pszczoÅ‚a robotnica, truteÅ„, matka pszczela) oraz pora roku, na którÄ… przypadÅ‚y jej narodziny. PszczoÅ‚y urodzone na wiosnÄ™ pracujÄ… niezwykle intensywnie i żyjÄ… stosunkowo krócej od tych jesiennych, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie przetrwania rodziny podczas niskich, zimowych temperatur. Wiosenne i letnie pszczoÅ‚y żyjÄ… przeciÄ™tnie 36 – 40 dni. Te z jesieni mogÄ… żyć 6 – 9 miesiÄ™cy. Matka pszczela żyje o wiele dÅ‚użej, nawet 5 lat i wiÄ™cej. Trutnie żyjÄ… ok. trzech miesiÄ™cy.

​

Mieszkańcy ula

 

Robotnice - majÄ… różne zadania w zależnoÅ›ci od swojego wieku. OczywiÅ›cie wszystkie sÄ… rodzaju żeÅ„skiego. Zasadniczo czas życia robotnic dzieli siÄ™ na ten spÄ™dzony w ulu, we wczeÅ›niejszych fazach rozwoju i na ten spÄ™dzony poza nim, w momencie osiÄ…gniÄ™cia wystarczajÄ…cej dojrzaÅ‚oÅ›ci. O tym, czy z jajeczka wyjdzie matka pszczela, czy robotnica zależy od pożywienia, jakiego mu siÄ™ dostarcza. Matka pszczela przez caÅ‚y czas karmiona jest mleczkiem pszczelim, w przeciwieÅ„stwie do pozostaÅ‚ych mÅ‚odych larw, które sÄ… nim karmione jedynie we wczesnym stadium rozwoju.

Od 1. do 3. dnia życia pszczoÅ‚a robotnica zajmuje siÄ™ pracami porzÄ…dkowymi w ulu, dba o to, by komórki plastra, w których magazynowane bÄ™dzie pożywienie i mÅ‚ode larwy, speÅ‚niaÅ‚y warunki higieny.

Od 3. do 5. dnia pszczoła miodna karmi miodem i pyłkiem larwy na starszym etapie rozwoju. Usuwa zanieczyszczenia z wnętrza ula.

Od 6. do 11. dnia robotnica karmi młode larwy za pomocą mleczka pszczelego.

Od 12 do 17 dnia jest produkowany wosk, konstruowane sÄ… plastry, zasklepiany miód.

Od 18 do 21 dnia pszczoła przejmuje rolę strażniczki dbając o bezpieczeństwo ula i jego odpowiednią wentylację.

Po 21. dniach od zÅ‚ożenia jaja do wygryzienia i kolejnych 21. dniach speÅ‚nienia różnorodnych ról w ulu pszczoÅ‚a wylatuje w poszukiwaniu pożytku i spÄ™dza nastÄ™pne ok. 20 dni na zaopatrywaniu rodziny pszczelej w nektar i pyÅ‚ek kwiatowy.

​

Matka pszczela - jest jedynÄ… pszczołą w rodzinie zdolnÄ… do reprodukcji. Po zapÅ‚odnieniu, do którego dochodzi  tylko raz w życiu w trakcie tzw. lotu godowego (okoÅ‚o 5.- 8. dnia po urodzeniu) jest zdolna do skÅ‚adania jaj (czerwienia) do koÅ„ca swojego życia. Matka kopuluje w powietrzu z 10-30 trutniami, które po akcie ginÄ… na skutek wynicowania aparatu kopulacyjnego, wyczerpania, Å›miertelnego stężenia mięśni. W ciÄ…gu caÅ‚ego życia matka jest w stanie zÅ‚ożyć nawet póÅ‚ miliona jaj. Matce pszczelej towarzyszy Å›wita, niewielka grupa pszczóÅ‚ robotnic oddelegowana do bezustannej opieki nad matkÄ…: karmienia jej, czyszczenia, ochrony. Hodowcy zwykle ze wzglÄ™du na intensyfikacjÄ™ produkcji i poprawÄ™ kondycji rodziny wymieniajÄ… matki nawet co roku.

​

Trutnie - peÅ‚niÄ… w ulu rolÄ™ ważnÄ…, a jednoczeÅ›nie dość dramatycznÄ…. TruteÅ„ rodzi siÄ™ z takiego samego jajeczka, ale niezapÅ‚odnionego (dlatego nie ma ojca, ale ma dziadka). Jego obecność jest potrzebna tylko, a może aż, do zapÅ‚odnienia matki pszczelej. WczeÅ›niej karmione i otaczane opiekÄ…, niestety przed nadejÅ›ciem zimy sÄ… wypychane z ula z zakazem powrotu. TruteÅ„ odleci w poszukiwaniu wody i nie bÄ™dzie miaÅ‚ siÅ‚y wrócić. A jeÅ›li mu siÄ™ powiedzie, strażniczki nie wpuszczÄ… go z powrotem. Jest zbyt duży żeby go karmić przez całą zimÄ™ i dlatego czeka go smutny koniec.

bottom of page