top of page
Honey Jars

Skarby z ula

Zapraszamy do zakupu naszych pszczelich produktów. W ofercie:

 

- Miody odmianowe,

- Pyłek pszczeli,

- Propolis,

- Åšwiece z wosku pszczelego,

- Mydła z miodem, woskiem lub propolisem.

 

Znajdziesz nas zawsze na dorocznych Jarmarkach rawickich.

Sprzedaż produktów pszczelich -

Przemysław Kociemba - tel. 604406323

Piotr Rutkowski - tel. 602254766

​

 

Co to jest miód i skÄ…d siÄ™ bierze?

Miód jest naturalnÄ… sÅ‚odkÄ… substancjÄ… wytworzonÄ… przez pszczoÅ‚y miodne (Apis mellifera) z nektaru roÅ›lin lub wydzielin owadów wysysajÄ…cych soki z żywych części roÅ›lin, które pszczoÅ‚y zbierajÄ…, przerabiajÄ… przez łączenie ze specyficznymi substancjami wÅ‚asnymi (enzymami), skÅ‚adajÄ…, odwadniajÄ…, gromadzÄ… i pozostawiajÄ… do dojrzewania w plastrach. Produkt ten może być pÅ‚ynny, lepki, lub skrystalizowany. Miód dzieli siÄ™ na: nektarowy zwany dalej kwiatowym, oraz miód spadziowy. DziÄ™ki dużej zawartoÅ›ci cukru prostego glukozy, którÄ… szybko wchÅ‚aniamy, miód jest znakomitym pokarmem dla sportowców oraz rekonwalescentów i wspaniałą odżywkÄ… dla serca. Przy osÅ‚abieniu mięśnia sercowego zaleca siÄ™ codzienne spożywanie miodu. O dobrodziejstwie miodu można przeczytać w zachowanych zapiskach biblijnych i starożytnych notatkach. Miód jako źródÅ‚o energii i rzeÅ›koÅ›ci cenili już starożytni, m.in. greccy atleci. Homer okreÅ›laÅ‚ miód mianem „sÅ‚odkiej potrawy bogów”, a patron lekarzy Hipokrates i jego uczniowie opracowali (ok. 360-370 lat p.n.e.) ponad 300 przepisów na stosowanie miodu jako lekarstwa. Wiedziano już wtedy, że miód obniża gorÄ…czkÄ™ i rozrzedza krew oraz wycisza i uspokaja czÅ‚owieka. Starożytny filozof Demokryt pytany o to, jak w dobrym zdrowiu dożyć sÄ™dziwego wieku, odpowiadaÅ‚ krótko: „z zewnÄ…trz olej, a do wewnÄ…trz miód”.

​

Jak poznać dobry miód?

DojrzaÅ‚y miód, poza wrzosowym, wykrÄ™cony z zasklepionych plastrów, jest gÄ™stym pÅ‚ynem. Lany z odkrÄ™conego sÅ‚oika lub Å‚yżki tworzy charakterystyczny stożek. Miód sprzedawany przez pszczelarzy nie zawsze jest pÅ‚ynny. Krystalizacja miodu jest procesem naturalnym i wrÄ™cz Å›wiadczy o jego oryginalnoÅ›ci wiÄ™c nie należy siÄ™ jej obawiać. Miód pÅ‚ynny nazywamy patokÄ…, a po skrystalizowaniu krupcem. Dobry miód powinien siÄ™ skrystalizować w ciÄ…gu 3-4 miesiÄ™cy. Nie dotyczy to czystych miodów: akacjowego i spadziowego, które mogÄ… pozostawać w stanie pÅ‚ynnym nawet 12 miesiÄ™cy. OczywiÅ›cie można i inne miody utrzymać w stanie pÅ‚ynnym przez poddanie procesowi dekrystalizacji czyli podgrzewaniu. Dobrzy pszczelarze majÄ… do tego specjalne "szafy", w których miód trzymajÄ… w temperaturze do 40oC nie dÅ‚użej niż 48 godzin. W domu miód skrystalizowany można doprowadzić do stanu pÅ‚ynnego, trzymajÄ…c sÅ‚oik w wodzie o temperaturze do 40oC. Dekrystalizacja w wyższej temperaturze źle wpÅ‚ywa na wartość odżywczÄ… i biotycznÄ… miodu. Miód podgrzany do temperatury powyżej 40oC traci wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze i bakteriobójcze. Z tego też powodu herbatÄ™, kawÄ™, przegotowanÄ… wodÄ™ czy mleko trzeba lekko ostudzić przed dodaniem miodu, inaczej zniszczymy jego cenne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci!

 

Warto docenić ogromnÄ… pracÄ™ pszczóÅ‚, gdyż muszÄ… one zebrać nektar z kilku milionów kwiatów, aby wytworzyć 1 kg miodu.  Miody wyprodukowane przez pszczoÅ‚y dzielimy na nektarowe i spadziowe:

– nektarowe: nektar zbierany jest z nektarników kwiatów;

– spadziowy: spadź jest to wydzielina mszyc, które żerujÄ… na liÅ›ciach drzew.

Nektar i spadź zbierane przez pszczoÅ‚y nazywamy pożytkiem. Robotnice przynoszÄ… go do ula. Tam już pszczoÅ‚y ulowe przenoszÄ… kilkakrotnie podany nektar z jÄ™zyczka do wola miodowego, wzbogacajÄ…c go przy tym o enzymy. Tak przygotowany nektar zÅ‚ożony zostaje w komórkach plastra. NastÄ™pnie odparowywana jest woda do zawartoÅ›ci ok. 17%-20%. Zapobiegnie to w późniejszym okresie jego fermentacji. DojrzaÅ‚y miód jest zasklepiany przez pszczoÅ‚y woskowymi wieczkami. JeÅ›li w okresie zbierania nektaru pszczoÅ‚y przynoszÄ… do ula także spadź, pszczelarz uzyska ze swoich uli miody mieszane: nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe. Miód zrobiony przez pszczoÅ‚y w przewadze z nektaru jednej roÅ›liny nazywamy miodem odmianowym. Jeżeli powstaÅ‚ z nektaru wielu roÅ›lin kwitnÄ…cych w tym samym okresie nazywany jest wielokwiatowym.

Miód zawiera cukry proste (glukozÄ™ i fruktozÄ™), biaÅ‚ka, enzymy (inhibinÄ™), kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy i barwniki. W 100 g miodu znajduje siÄ™ ok. 5 mg wapnia, 16 mg fosforu, 0,9 mg żelaza, 5 mg magnezu oraz wanad, molibden, nikiel, fluor, bor, kobalt, bar, pallad, wolfram, glin, cynk, cynÄ™ i inne mikroelementy. Miód zawiera witaminy: A, B2, C, PP oraz biaÅ‚ko typu globulin i albumin. O smaku miodu decydujÄ… gÅ‚ównie kwasy organiczne, o jego zapachu – olejki eteryczne, a o kolorze barwniki (flawony, antocjany, karotenoidy, chlorofil). Miody majÄ… szerokÄ… gamÄ™ kolorów, poczynajÄ…c od biaÅ‚ego przez kremowy, żóÅ‚ty aż do brÄ…zowego, a nawet zielonkawego. Miody jasne sÄ… delikatniejsze w smaku, smak ciemnych jest zazwyczaj ostry.

​

Co to jest propolis?

Propolis inaczej kit pszczeli jest balsamiczno-żywicznÄ… substancjÄ…, której pszczoÅ‚y używajÄ… do uszczelniania ula, a w mieszaninie z woskiem do polerowania komórek plastra przed zaczerwieniem czyli zÅ‚ożeniem jajeczek przez matkÄ™. Tworzony jest w ulu z przynoszonych przez zbieraczki wydzielin pÄ…czków topoli, brzozy, wierzby, sosny, Å›wierka, jodÅ‚y, olchy, dÄ™bu, jesionu i innych drzew. Substancje te po wzbogaceniu przez pszczoÅ‚y wydzielinÄ… gruczoÅ‚ów gardzielowych i żuwaczkowych, a także niewielkÄ… iloÅ›ciÄ… wosku i pyÅ‚ku, dajÄ… tzw. kit pszczeli. Jest w nim okoÅ‚o 300 różnych skÅ‚adników, z których najważniejsze to: flawonoidy, kwasy aromatyczne, garbniki, w sumie 50% substancji żywicznych. Propolis dziaÅ‚a przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, znieczulajÄ…co, regeneracyjnie, odtruwajÄ…co i przeciwzapalnie. Zaleca siÄ™ go przy schorzeniach: ukÅ‚adu krążenia, nadciÅ›nieniu, wrzodach żołądka i dwunastnicy, ukÅ‚adu oddechowego, gardÅ‚a, prostaty, hemoroidach, grzybicach i Å‚uszczycy oraz zmianach Å‚ojotokowych skóry, a także odleżynach i oparzeniach. DziÅ› propolis okreÅ›la siÄ™ „naturalnym antybiotykiem XXI wieku”. Najczęściej można go kupić w naturalnej formie rozdrobnionej, w formie nalewki na bazie spirytusu lub maÅ›ci na bazie wazeliny.

​

Co to jest pyłek i jakie ma właściwości?

PyÅ‚ek kwiatowy jest bardzo wartoÅ›ciowym produktem roÅ›linnym, zawierajÄ…cym biaÅ‚ka, aminokwasy, cukry proste i zÅ‚ożone, tÅ‚uszcze, flawonoidy, karotenoidy, witaminy i sole mineralne. W biaÅ‚ku pyÅ‚ku jest 20-25 aminokwasów, m.in. arginina, lizyna, kwas glutaminowy, proteina, kwas aspirynowy. PyÅ‚ek należy do ważnych skÅ‚adników pożywienia pszczóÅ‚, stanowiÄ…c źródÅ‚o substancji odżywczych i mineralnych, niezbÄ™dnych pszczoÅ‚om do produkcji mleczka pszczelego, bÄ™dÄ…cego pokarmem dla wylegajÄ…cych siÄ™ larw. PszczoÅ‚y zbierajÄ… z kwiatów pyÅ‚ek, mieszajÄ… z odrobinÄ… miodu, nektaru lub Å›liny i w postaci uformowanych kulek, tzw. obnóży przenoszÄ… go do ula w specjalnych koszyczkach znajdujÄ…cych siÄ™ na tylnych nogach. PyÅ‚ek w formie obnóży nazywamy pyÅ‚kiem pszczelim. Przyniesiony do ula pyÅ‚ek przeznaczany jest na bieżące potrzeby pokarmowe. PszczoÅ‚y tworzÄ… z niego także zapasy na okres jesienno-zimowy. Åšwieży pyÅ‚ek zÅ‚ożony zostaje w komórkach, ubity, a nastÄ™pnie pokryty miodem. Podlega on fermentacji (proces zbliżony do fermentacji kiszonej kapusty). Tak zakonserwowany pyÅ‚ek nazywamy pierzgÄ…. Różnorodność zwiÄ…zków aktywnie czynnych zawarta w pyÅ‚ku korzystnie oddziaÅ‚ywuje na czÅ‚owieka odżywczo i leczniczo. DziaÅ‚a antybakteryjnie, regeneracyjnie, uodparniajÄ…co i odtruwajÄ…co. Pomaga przy leczeniu stanów zapalnych gruczoÅ‚u krokowego w uporczywych zaparciach i biegunkach. Polecany jest w leczeniu chorób wÄ…troby, wykazuje dziaÅ‚anie przeciwanemiczne, poprawia kondycjÄ™ organizmu i wzmacnia odporność na przeziÄ™bienia, choroby przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Kuracja pyÅ‚kowa pobudza apetyt i normalizuje trawienie. Zaleca siÄ™ stosować kuracjÄ™ pyÅ‚kowÄ… zażywajÄ…c pyÅ‚ek przez okres od 1. do 3 miesiÄ™cy dwa razy w roku, jesieniÄ… i wiosnÄ…. JesieniÄ… uodparnia na zimowe przeziÄ™bienia, grypy, katary. WiosnÄ… wzmacnia organizm, uzupeÅ‚nia braki witamin i mikroelementów.

​

Wosk pszczeli

Substancja, która nazywana jest woskiem pszczelim stanowi produkt uboczny, powstaÅ‚y podczas wytwarzania miodu przez pszczoÅ‚y. Ma wiele cennych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, a stosowany jest od co najmniej 4,5 tys. lat! Jest wydzielinÄ… gruczoÅ‚ów woskowych 12-18 dniowych pszczóÅ‚. Aby wyprodukować 1 kg wosku pszczoÅ‚y zużywajÄ… okoÅ‚o 3,6 kg miodu. W skÅ‚ad wosku pszczelego wchodzÄ… estry alkoholi i kwasów tÅ‚uszczowych, wolne kwasy tÅ‚uszczowe, wÄ™glowodory, wolne alkohole tÅ‚uszczowe i inne substancje. WystÄ™pujÄ… w nim również wÄ™glowodany, barwniki, mineraÅ‚y i substancje aromatyczne. Chryzyna i inne skÅ‚adniki wosku wykazujÄ… dziaÅ‚anie antybiotyczne. Estry i beta-karoten odznaczajÄ… siÄ™ natomiast wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami przeciwzapalnymi i odnawiajÄ…cymi. Zawarte w wosku flawonoidy dziaÅ‚ajÄ… także przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W wosku odnaleźć można także skwalen, który wystÄ™puje również w skórze ludzkiej i chroni przed drobnoustrojami. Wosk pszczeli to także źródÅ‚o witaminy A, która m.in. pobudza i reguluje podziaÅ‚y komórkowe. Dodatkowo zawiera w sobie kwas palmitynowy, melisowy, masÅ‚owy, walerianowy i octowy.

bottom of page